News
Nieodpłatna pomoc prawna
07.01.2016
Kto będzie mógł otrzymać nieodpłatną pomoc prawną? Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
Nieodpłatna pomoc prawna będzie również przysługiwała każdemu w przypadku wystąpienia zagrożenia katastrofą naturalną, awarią techniczną czy klęską żywiołową.
Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.
Na czym ma polegać nieodpłatna pomoc prawna?
Czy udzielana pomoc prawna obejmuje również występowanie przed sądem?
Osoby udzielające nieodpłatnej pomocy prawnej nie pełnią funkcji pełnomocnika przed sądem. Udzielają natomiast informacji w zakresie ewentualnego uprawnienia do przyznania pełnomocnika z urzędu lub sporządzają projekt pisma o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Czy pomoc prawna będzie całkowicie bezpłatna?
Tak, cały zakres pomocy prawnej udzielanej w ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej jest bezpłatny.
Kto będzie udzielał nieodpłatnej pomocy prawnej? Nieodpłatnej pomocy prawnej będzie udzielać osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikant adwokacki lub aplikant radcowski. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej).
Nie będzie rejonizacji, każdy mieszkaniec ma prawo korzystać z dowolnego punktu w całej Polsce. Oznacza to, że osoba w sporze ze swoim urzędem gminy, chcąc mieć pewność obiektywnej porady, może udać się do punktu w innej miejscowości. A jeśli dojdzie do zdarzenia losowego, wypadku, po poradę można się udać w miejscu aktualnego, a nie stałego pobytu.
W całej Polsce ma być 1524 takich punktów, a w naszym powiecie będzie we wszystkich gminach.
|