Logo Gmina Tczów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 22073
W sumie: 60787

Piotr Świgoń

Drugie zdjęcie z lewej: Julia Świgoń - żona Piotra Świgonia

 

Piotr  Świgoń

Urodził się 30.V.1914 r. w Tczowie. Od 1.I.1946 r. z małymi przerwami do śmierci tj. do 18.IV.1972 r. pełnił funkcję kierownika Szkoły Podstawowej w Tczowie. Studiował na WKN w Kielcach oraz fizykę na Uniwersytecie Toruńskim. Ponieważ władze szkolne uznały go za człowieka zdolnego i dobrego organizatora, został służbowo przeniesiony na podinspektora szkolnego w Kozienicach. Nadwątlone trzema operacjami zdrowie nie pozwoliło mu długo pełnić tych funkcji. Powrócił  więc na stanowisko kierownika szkoły w Tczowie. Przez okres dwudziestu kilku lat Piotr Świgoń wraz z gronem nauczycielskim włożył wiele pracy dydaktycznej i wychowawczej w wychowanie swoich uczniów. Setki jego podopiecznych ukończyło szkołę podstawową i średnią a dziesiątki studia wyższe.

     Należy zaznaczyć, że do szkoły prowadzonej przez pana Świgonia zaraz po wyzwoleniu w 1 roku nauki skompletowano i uruchomiono bibliotekę szkolną.

     Oprócz pracy dydaktyczno-wychowawczej kierownik szkoły Piotr Świgoń zajmował się też gospodarczymi sprawami związanymi głównie ze szkołą.

     Dzięki jego staraniom, wspólnie z Komitetem Rodzicielskim w 1947 r. zestawiono przewieziony znad Wisły barak, który był znacznie lepszy od dotychczasowych izb lekcyjnych. Następnie zostały postawione zabudowania gospodarcze a w 1956 r. rozpoczęta została budowa obecnego budynku szkolnego oddanego do użytku w grudniu 1958 r. Uzyskanie zgody na tę budowę wymagało wielu starań, gdyż nie objęta była planem. Tymczasem uczniów było ponad 300 a tylko 6 izb lekcyjnych. Po oddaniu szkoły do użytku Piotr Świgoń jako kierownik szkoły zabrał się energicznie do sprowadzenia sprzętu i pomocy naukowych.

     Kierownik szkoły Piotr Świgoń lubił pracować społecznie. Oto niektóre z tych prac, wykonywane w związku z przynależnością w różnych okresach czasu po wyzwoleniu do różnych organizacji, komisji np. radnym GRN w Tczowie, przewodniczącym Frontu Jedności Narodu, członkiem Komitetu Rodzicielskiego, członkiem Komitetu Budowy Szkoły w Tczowie, członkiem Rady Nadzorczej GS w Tczowie, przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Zdrowia w Tczowie, organizatorem i uczestnikiem zbiórek na SFBS, jednym z organizatorów SPR w Tczowie.

      Za pracę tę Piotr Świtoń, kierownik szkoły, otrzymał odznaczenia i wyróżnienia: Złoty Ktrzyż Zasługi, Odznaka Tysiąclecia, Dyplom Honorowy za ofiarną pracę społeczną i aktywny udział w kampanii wyborczej do Rad Narodowych w 1958 r.

     Piotr Świgoń żywo interesował się warunkami życia uczniów i mieszakńców wsi, służył ludziom chętnie radą i pomocą.

     Dbał o dobro szkoły. Dzięki jego usilnym staraniom w 1964 roku dokonano odwodnienia budynku szkolnego.

     Urodził się, wychował i pracował w Tczowie. Cieszył się wśród ziomków autorytetem i szacunkiem. Wychowankowie mile go wspominają. Na jego pogrzebie były tłumy ludzi a na grobie stosy wieńców.

     Życie Piotra Świgonia trafnie określa napis na jego pomniku "Lata przeminą, pozostają czyny".

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Tczów

Arkadiusz Baran 

przyjmuje interesantów

w sprawach skarg i wniosków:

czwartek 15.00-16.30

Urząd Gminy Tczów

Tczów 124
26-706 Tczów
tel. 48 67 68 023
gmina@tczow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.