Logo Gmina Tczów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 22087
W sumie: 60801

News

News zdjęcie id 157

Wystawa "Prywaciarze"

30.11.2015

„MIKROPRZEDSIĘBIORCY” I „PRYWACIARZE”

Rzemieślnicy ze swoimi wyrobami, kupcy na tle małych sklepów i straganów, ludzie próbujący wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Ich zdjęcia można zobaczyć na przygotowanej przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa wystawie "Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości”. Wystawa to również zbiór oryginalnych eksponatów z lat PRL.

 

„Spekulanci, badylarze, cinkciarze, a przede wszystkim prywaciarze — tak przez długie lata  opisywano żywą kastę „pasożytów społecznych”, choć oficjalnie nazywano ją „prywatną inicjatywą”.

W ogłoszonym 22 lipca 1944 Manifeście PKWN konstytuujące się władze komunistyczne zapowiadały między innymi „Zniesione zostaną niemieckie znienawidzone zakazy, krępujące działalność gospodarczą, obrót handlowy między wsią i miastem. Państwo popierać będzie szeroki rozwój spółdzielczości. Inicjatywa prywatna, wzmagająca tętno życia gospodarczego, również znajdzie poparcie państwa”. W praktyce znalazła się ona w roli oficjalnego "wzorca negatywnego”, wroga "ludowego” kraju i przez państwo była dławiona, spychana na margines.

 

Ponieważ  przez lata PRL-u „prywaciarze” działali na granicy wolnego rynku i gospodarki zcentralizowanej, media kontrolowane przez władze kierowały niezadowolenie społeczne przeciwko prywatnej inicjatywie, „prywaciarzom”.

I tak latami kształtował się pejoratywny wizerunek „prywaciarza”, który niestety utrzymuje się do dnia dzisiejszego.

Pomimo tego „prywaciarze” funkcjonowali, a jak to wyglądało w praktyce  będzie można zobaczyć na wystawie „Prywaciarze – początki polskiej mikro przedsiębiorczości”. Składają się na nią archiwalne fotografie i dokumenty przedstawiające konkretne historie oraz prezentujące ludzi wielu zawodów, uprawiających prawdziwe rzemiosło.  Bohaterowie wystawy nie byli na ogół ludźmi sukcesu, także finansowego. Często przegrywali z agresywnym wobec nich państwem. Jednak stali się prekursorami normalnego, wolnego rynku.

Historie i obrazy czasami zabawne, czasami smutne, ale zawsze prawdziwe i przejmujące. Ostatnia z 28 plansz pokazuje „prywaciarzy 2012” z radomskiego targowiska Korej. Widać na niej dwóch młodych mężczyzn sprzedających gadżety Euro 2012.

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą  Ogólnopolski Cykl Wystaw Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm. 

Celem Wystaw jest promocja przedsiębiorczości, zmiana pejoratywnego wizerunku mikro przedsiębiorcy, ukazanie barier z jakimi spotykali i nadal spotykają się osoby prowadzące mikro firmy. 

Inauguracja Cyklu Wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP,  przy okazji prezentacji  przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.

Od tego czasu Wystawa  była  prezentowana w wielu miastach Polski we współpracy z organizacjami, instytucjami  i urzędami  jako wydarzenie wspierające ogólnopolskie i lokalne  inicjatywy aktywizujące środowiska mikro i małych przedsiębiorców oraz zainteresowane rozwojem przedsiębiorczości.

Prezentowane plansze z fotografiami, z których cześć została wypożyczona, a część przygotowana przez Fundację, mają służyć wzbudzaniu  zainteresowania historią polskiej mikro przedsiębiorczości, szerzyć wiedzę na ten temat i uczyć szacunku dla inicjatywy prywatnej  oraz ludzi podejmujących trud prowadzenia działalności gospodarczej. Wystawa to również zbiór oryginalnych eksponatów z lat PRL, kojarzonych z tymi latami, w tym wyroby „prywaciarzy i używane przez nich narzędzia i urządzenia. 

Całość przedsięwzięcia jest finansowana przez Fundację w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w ramach  tzw. mechanizmu 1%.

Więcej o Wystawie i Akademii Liderów – www.wiedza3G.pl

 

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Tczów

Arkadiusz Baran 

przyjmuje interesantów

w sprawach skarg i wniosków:

czwartek 15.00-16.30

Urząd Gminy Tczów

Tczów 124
26-706 Tczów
tel. 48 67 68 023
gmina@tczow.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.